SMS Neden 160 Karakter?

1970’lerden kalma teknik bir sınır veya GSM şebekesindeki bir problem yüzünden mi? Hayır. Alman bir ahbabın keyfi öyle istedi diye.

Friedhelm Hillebrand, Bonn’daki evindeki daktiloyla, aklına gelen sıradan soruları veya tesadüfi cümleleri bir kağıda yazıyordu. Hillebrand, noktalama işaretleri ve boşlukları da sayarak, anlatmak istediği her şey için 160 karakterin yeterli olduğunu gördü. Yıllardan 1985’ti. Daha ‘slm’ ve ‘lol’ icat edilmemişken bunu nasıl başardı acaba?

Hillebrand ve bir grup iletişim uzmanı, mobil cihazlardaki metin mesajlarının standartlarını belirlemeye çalışıyordu. Üstelik kimsenin bir harf yazmak için aynı tuşa bazen dört kez basmak zorunda kalmayı kabullenmeyeceğini, kısaca zaten kimsenin SMS göndermeyeceği düşünülüyordu. 160 karakter, hiçbir tüketici araştırması yapılmadan, 1986’da standart hale geldi.

Zaten genellikle araba telefonundan ibaret mobil cihazların bant genişliği o kadar azdı ki, mesajlar ne kadar kısa olursa o kadar iyiydi. Bu sınırlama, yeni bir bant yaratmak yerine, cihazların sinyal gücünü kontrol ettiği frekansa bu mesajları sıkıştırıvermeyi düşünen üreticilerin de işine gelmişti.

Bugün sıradan bir kullanıcı, ayda 357 SMS gönderiyor. Belki şöyle adam gibi bir uzunluğa izin verilseydi, yarısı ile yırtardık!

Hillebrand, şimdi multimedyalı mesajların bir standarta oturtulması için uğraşıyor. Muhtemelen 160kb’lık bir standarta!

3 Responses to “SMS Neden 160 Karakter?”

  1. yakuter dedi ki:

    Gayet güzel ve keyifli bir hikaye. Meğer ne kadar basit bir şekilde sınırlandırılmışız. Aynen bu şekilde neden Türkçe karakterlerin uluslarası alfabede bulunmadığını da araştırabilirsiniz. Orada da güzel ve iç burkan bir hikaye var 🙂

  2. online dedi ki:

    neden olmasin:)

  3. Sinan dedi ki:

    Hiç sormamıştım bu soruyu kendime çok ilginç gerçekten. Ama hangimiz tam 160 karakter yazıyor ki?

Yorum YapGürsoy Azerbaycan Kargo | Gürsoylar