Leonid Rogozov: Kendi Apandistini Kendisi Alan Doktor

Rus doktoru Dr.Leonid Rogozov, dünyada eşi görülmedik bir ameliyat yaparak tıp tarihihe girdi.

Bu inanılmaz hikaye 1961 yılında meydana geldi.Bir araştırma için Sibirya’da bulunan doktorda halsizlik, bulantı, kırıklık belirtileri başladı. Ardından midesinin üst tarafında şiddetli bir ağrı ile birlikte vücut sıcaklığı 37.5 derecenin üstüne çıktı.Bütün bu belirtilerin apandistten kaynaklandığını anlayan Doktor Leonid Rogozov, kritik bir karar verdi.Araştırma ekibinde kendinden başka doktor olmayınca iş kendisine düştü.Ya kendi kendini ameliyat edecek ya da apandist patlamasıyla can verecekti.

Son derece olumsuz şartlar içinde karşısına ayna koyan doktor, önce ağrıyan yere lokal anestezi yaptı.Ardından yanında bulunan aletlerle kendini kesen Leonid Rogozov, ayna yardımı ve el yordamıyla tam iki saat süren başarılı bir öperasyon gerçekleştirdi.

İki saat içerisinde apandistini alan ve kendini tekrar diken doktor bu inanılmaz ameliyatla tıp tarihine geçti.

2 Responses to “Leonid Rogozov: Kendi Apandistini Kendisi Alan Doktor”

  1. bebek beşikleri dedi ki:

    Ben bu olaya pekte inanmadım açıkcası. Cilt ameliyatı olsa anlıcam ama apandis ameliyatı için vucudun içini görmesi lazım.

  2. Çaresizlik insana akıl almaz şeyler yaptırabilir. Bu ameliyatı gerçekleştirmesede ölecekti zaten en azından şansını denemiş oldu hemde kurtulmuş 🙂

Yorum YapGürsoy Azerbaycan Kargo | Gürsoylar