Coen Biraderler: Kardeş kardeş oynayın

Kardeş kardeş oynayın: Coen BiraderlerKendini Hollywood’un gümbürtüsünden çok sanat yönetmeninin gustosuna yakın gören seçici bir izleyici olabilirsin (“Festival izleyicisi” diye bir şey var değil mi?). Transformers’lara burun kıvırabilirsin. Sinemanın sınırlarında gezinmeyen yönetmenleri vizyonsuz bulabilirsin. Ama siyah beyaz klasiklerden beri film sevmeyi becerememiş eleştirmenlerin bile kalbini ısıtan bir Hollywood çifti var ki, filmlerine karşı koymak imkansız.

“Fargo”, “Big Lebowski”, “O Brother, Where Art Thou?” gibi klasiklerin sorumlusu Coen biraderlerden bahsediyoruz. Coen kardeşleri tanımıyorsan, hatalısın dostum! Kendileri, “En iyi film”, “En iyi senaryo”, “En iyi yönetmen” gibi dallarda ne Oscar’lara, ne Altın Palmiye’lere sahip. Hadi ödülü filan geçelim, hangimiz ukala ama bilgiç, tuhaf ama şefkatli, komik ama çok komik filmlere hayır diyebilir?

Popüler Amerikan sinemasının en egzantrik, en beklenmedik filmlerinin sorumlusu Coen kardeşlerin bir ekonomi profesörü ve bir tarihçinin çocukları olduğunu düşünürsen, filmlerindeki zeka fışkırmasını daha net anlayabilirsin. Joel, New York University’de sinema okuyup kariyerine düşük bütçeli korku filmlerinde başlamış, hatta “Evil Dead”in kurgusunda çalışmış. Ethan ise Princeton’da felsefe okumuş. Taşlar yerine oturuyor değil mi?

Kardeş kardeş oynayın: Coen BiraderlerCoen kardeşlerin sinemaya bulaşması, 1985’teki “Blood Simple”ile gerçekleşti. Zeki bir kara filmdi ve en önemlisi eleştirmenlerin saygısını kaybetmeden izleyicinin sevgisini kazanmıştı. Arkasından gelen filmlerini tümü bugün birer klasik ve hepsi de çok eğlenceli: “Raising Arisona”“Miller’s Crossing” (tamam, bu biraz dramlı olabilir) ve “Barton Fink”. 1994’te <a href="http://www cialis oral jelly.imdb.com/title/tt0110074/” target=”_blank”>“Hudsucker Proxy” ve 1995’te (bizce sinema tarihinin en eğlenceli suç filmi) “Fargo” ve“Big Lebowski” ile unutulmaz sinemacılar olmayı garantilediler. Özellikle “Big Lebowski”nin neredeyese Star Wars kadar sıkı bir kültürü ve takipçisi var.

Kardeş kardeş oynayın: Coen BiraderlerBiraderlerin elinden George Clooney’ler, Brad Pitt’ler, Tom Hanks’ler geçmiş olmasına, filmleri ödülden ödüle koşmasına rağmen, neyse ki stüdyoların ne dense yapan kadrolu yönetmenlerinden biri haline hiç gelmediler. Joel, “Düşündüğünüz kadar sistemin dışında değiliz. Film patronları, parkın dışına çıkmadan kenarda kendi kendimize oynamamıza izin veriyor o kadar” diyor.

Yönetmen demişken, afişlerde Joel’in ismi yönetmen, Ethan’ın adı yapımcı olarak geçiyor ama yapımcılık ve yönetmenlik görevlerini ortaklaşa yürütüyorlar. Ayrıca senaryolar birlikte yazılıyor, kurgu (genellikle takma adla) birlikte yapılıyor.

Kardeş kardeş oynayın: Coen Biraderler2000’lerin başında müzikal (“O Brother, Where Art Thou?”) uzaylı kara filmi (“The Man Who Wasn’t There”), romantik komedi (“Intolerable Cruelty”) gibi türleri deneyen biraderler, 2007’de Oscar’ların tümünü toplayan “No Country For Old Men”ile muhtemelen kariyerlerinin zirvesine çıktı. Acayipliklerinden biraz şımarmış gibi göründükleri “Burn After Reading”i saymazsak, nazik kara komedileri “A Serious Man” ve Oscar’ı nasıl kaptırdığı bizi aşan, 2010’un en iyi filmlerinden “True Grit” gibi işler sayesinde kendileri artık birer Hollywood asilzadesi.

Peki tüm bu başarıyı nasıl karşılıyorlar? Joel anlatıyor: “Bir sabah uyanıyorsun, o gece Oscar ödül törenine gideceğini fark ediyorsun ve kendine soruyorsun: ‘Bu iş nasıl bu noktaya geldi?’”. Ethan ekliyor: “Ve Matt Damon için en kıyak arkadaşım diyebiliyorsun. Bütün bu olanlar çok garip.”

Yorum YapGürsoy Azerbaycan Kargo | Gürsoylar