Alexa Değerini Düşürme Yöntemleri

Alexa’da site infosu bulunması ve Alexa değerinin düşük olması siteler için önem taşır. Söylenildiği gibi Alexa değeri yükseltilmez düşürülür Pagerank değerinin büyüklüğü siteler için önemli olduğundan dolayı akıllarda Alexa yükseltmek gibi bir terim kalmıştır doğrusu Alexa düşürmektir. Alexa düşürmenin değişik formülleri vardır bu makalemde bu yöntemlerden bahsedicem.

1- Alexa Rank Widget
Alexa düşürme yöntemlerinden en bilineni Alexa Rank Widget kullanmaktır. Alexa Rank Widget kullanmayan rakiplerinizden 1-0 önde başlarsınız. Alexa değerinin belirlenme mantığı kullanıcılar sitenize her girişlerinde tarayıcınız Alexa’ya giriş bilgisi gönderir ve Alexa hanenize 1 user yazılır ve trafik değerlerinize göre Alexa değeriniz belirlenir. bu çerçeve sayesinde kullanıcılarınız sitenizi ziyaret ettiğinde Alexa’ya tarayıcınız 2 user gönderir. Ayrıca kullanıcılar Widget’i tıkladıklarında Alexa’da sitenizin info sayfası açılarak ülkeler sıralamanızı ve geçmiş Alexa değerlerinizide görebilirler. Blog sitemin örnek info sayfası için Tıklayınız. Web sitenize Widget eklemek için Tıklayınız

2- Alexa Toolbar veya Firefox SearchStatus
Alexa düşürme yöntemlerinde ikinci en çok bilinen yöntem ise Alexa Toolbar kullanmaktır. Alexa Toolbar Firefox’ta çalışmadığından dolayı Firefox’tada SearchStatus eklentisi kullanılmalıdır. Alexa Toolba’daki mantıkta Rank Widget ile aynıdır. Toolbar (Firefox için SearchStatus) yüklendiği zaman tarayıcınızın sol alt köşesinde girilen web sitesinin Alexa değeri görülür. Toolbar ile girilmiş web sitelerinde tarayıcınız yine Alex’ya 1 kullanıcı yerine 2 kullanıcı bilgisi gönderir. Site güncellemelerinizi bile yaparken kendi sayfalarınızda Toolbar yüklü tarayıcı ile her dolaşmanız Alexa’nın gözünde sitenizin değer kazanmasını sağlar. Kullanıcılarınıza Alexa Toolbar yükleterek sayfanızı sürekli ziyaret eden kullanıcılarınızdan aldığınız puanlarınız ile Alexa değerinizdeki düşüş hızlanacaktır. Alexa Toolbar yükletmek için Alexa’yı anlatan bir sayfayı sitenize eklemenizin büyük faydası olur. Alexa Toolbar yüklemek için Tıklayınız. Firefox SearchStatus yüklemek için Tıklayınız.

3- Refresh Kodu
İnternet Haber yada Hürriyet gazetesi web sayfasında örneklerini görebileceğiniz bir sistemdir. Gezilen sayfalar refresh kodu ile belirli saniye periyodunda kendini yeniler ve sayfanın her yenilenişinde tarayıcınız Alexa’ya siteye yeniden girliyormuş gibi bilgi gönderir. Alttaki kodu sayfalarınıza göre uyarlayarak Alexa’da yükselebilirsiniz. Başta bulunan 61 rakamı sayfanın kendisini ne kadar sürede yenileyeceğini gösterir.

Örnek refresh kodu:  <meta http-equiv=”refresh” content=”61″>

4- Yönlendirme Kodları
Sitenize 1.html 2.html şeklinde 9 adet boş sayfa yapın bu sayfalar mutlaka <html> açılıp </html> kapatılarak ve sitenizin anahtar kelimelerine uygun <title> konularak yapılmış olmalı. Her sayfayı bir sonraki sayfaya yönlendiren kod yardımı ile bu 9 sayfa arasında köprü oluşturun. Siz internet sitelerinizi güncellerken veya sörf yaparken bu sayfa tarayıcınızın bir sayfasında açık kalsın ve döngü sayesinde sayfalar birbirlerini izlesin. Bu şekilde yine tarayıcınız Alexa’ya sitenizde zaman geçiriliyormuş gibi bilgi gönderecek ve diğer yöntemlere nazaran azda olsa siteniz Alexa’da değer kazanacaktır.

Örnek sayfa yönlendirme kodu: <meta http-equiv=”refresh” content=”4;URL=sayfa.htm”>

12 Responses to “Alexa Değerini Düşürme Yöntemleri”

 1. Kişisel Blog dedi ki:

  Çok güzel bilgiler hocam. Teşekkürler…

 2. ibrahim şeremet dedi ki:

  evet işe yarıyor

 3. Alper Demirel dedi ki:

  Blogum 13 günde 16 milyon Aleksa sıralaması geriledi 🙂

 4. barkod sistemi dedi ki:

  alexa’da işin suyunu çıkartmaya başladı en ufak hizmet için dahi ücret talep ediyor tabi haketmiyorlar diyemem fakat fiyat konusunda çok vicdansızlar 😀

 5. deniyecem ve size tekrar burdan bilgi verecem tşk yinede paylaşım için

 6. GuneyDesign dedi ki:

  Evet Alexa Artık ücretsiz sunmuş olduğu bir çok hizmeti ücretli hale getirmiş

 7. Sesli Chat dedi ki:

  Emeğinize sağlık hocam teşekkür ederiz. İyi çalışnmalar dileriz..

 8. enise dedi ki:

  anlamıyorum günlük hit çok yuksek ama alexa değişmiyor

 9. Deep Web dedi ki:

  Ben daha önce yusuf kisa hocamın yazısından bilgi edinmiştim. Buda oldukça başarılı bir yazı olmuş.

 10. Seslichat dedi ki:

  Başarılı bir iş çıkarmışsınız teşekkürler.

 11. Cenk Tosun dedi ki:

  Gerçekten bi kaç gündür kullanıyorum bu işlemler müthiş fark ediyor sitede.

 12. Ömer dedi ki:

  alexa düşürme kaç gün sürüyor acaba

Yorum YapGürsoy Azerbaycan Kargo | Gürsoylar